Spotkanie po latach ....

• autor: Popel_OGL, 2017-07-18 10:00

To była niezwykła impreza, na pomysł zorganizowania której wpadli Andrzej Lachowski i Wiesław Mieszkalski - Poloniści z krwi i kości. Udało im się zaprosić do udziału w spotkaniu w sobotę 8. lipca kilkudziesięciu byłych trenerów i zawodników Polonii z różnych dekad. Najstarsi z nich występowali w latach 50-tych i 60-tych. Niektórzy na głubczyckim stadionie pojawili się po wielu latach. Nie zabrakło zawodników spoza Głubczyc m.in. Andrzej Lachowski (Anglia), Piotr Machura (Niemcy), Marek Mokrzycki i Zbigniew Poźniak (Opole), Janusz Korcalla (Grodków) czy Ryszard Ulański (Racibórz). W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciel władz miasta Kazimierz Naumczyk oraz prezes klubu Polonia Marek Curyło.

Spotkanie rozpoczęto od chóralnego odśpiewania hymnu Polonii sprzed lat: „Marsz, marsz Polonio Ty wierny narodzie, odpoczniemy po swej pracy w głubczyckiej gospodzie”…      Wszystkich powitał jeden z pomysłodawców imprezy Wiesław Mieszkalski:  Cieszę się, że udało nam się dzisiaj w jednym miejscu zebrać tylu kolegów. Miło was widzieć i mam nadzieję, że to nie ostatnie takie nasze spotkanie i odbędą się kolejne. Niektórzy z nas nie widzieli się od bardzo dawna. Teraz jest ku temu okazja. Po zainteresowaniu widać, że to dobry i potrzebny pomysł.

Minutą ciszy uczono zmarłych nieobecnych piłkarzy, trenerów i działaczy, o których koledzy pamiętają do dnia dzisiejszego. Następnie przy gromkich oklaskach Wiesław Mieszkalski przedstawił wszystkich obecnych na sali.

Spotkanie byłych Polonistów zbiegło się w czasie z awansem głubczyckiej Polonii do III ligi. Były więc liczne sentymentalne wspomnienia nawiązujące do poprzednich przygód głubczyckiego klubu w tej klasie rozgrywkowej, w których występowali niemal wszyscy obecni na spotkaniu (lata 1960-1963, 1982/1983, 1985/1986). Wszyscy z zainteresowaniem przeglądali zdjęcia w przygotowywanej do druku pozycji „Dzieje Polonii Głubczyce” opracowywaną przez niżej podpisanego.

– Miło zobaczyć piłkarzy i trenerów, którzy tworzyli piłkarską historię głubczyckiego klubu. To spotkanie pokazuje, że Polonia to miejsce, które łączy ludzi na całe życie i warto takie inicjatywy kontynuować. Dodam jeszcze, że Gmina Głubczyce nadal będzie wspierać finansowo klub Polonię w III lidze. – podsumował imprezę Przewodniczący Rady Miejskiej w Głubczycach Kazimierz Naumczyk.

Czas spędzony w miłej atmosferze uczestnicy zakończyli deklaracją o kolejnym spotkaniu w pierwszą sobotę lipca przyszłego roku. Do zobaczenia!

Robert „Poloniusz” Stebnicki

Na zdjęciu: /w pierwszym rzędzie od lewej/ Stanisław Wiecha I, Zbigniew Skoczylas, Jerzy Szter, Ryszard Majkowski, Antoni Wypiórczyk, Stefan Seń, Józef Chudecki, Ludwik Orłowski; /w drugim rzędzie od lewej/ Jan Przemyślański, Piotr Machura, Andrzej lachowski, Janusz Korcalla, Wiesław Szatanik, Ryszard Ulański, Zbigniew Lenartowicz, Wiesław Mieszkalski, Zbigniew Poźniak; /w trzecim rzędzie od lewej/ Kazimierz Naumczyk, Marek Monasterski, Andrzej Janicki, Marek Curyło, Andrzej Stachera, Jerzy Stachera, Józef Stachera, Marek Mokrzycki, Edward Szymanek, Jerzy Pochwała, Zdzisław Gierowski; /w czwartym rzędzie od lewej/ Andrzej Zawistowski, Marek Zagrobelny, Mirosław Góralski, Jarosław Płóciennik, Dariusz Przybylski, Wiesław Graboń, Zbigniew Korbecki, Jan Śnieżek, Zbigniew Maczuga, Adam Kazimierz Leszczyński.

autor: ~Poloniusz 2017-07-18 10:49:23

avatar Autorem zdjęcia jest Szymon "Pozytyw" Popczyk.